Denna byggs kring idén att effektbehov förändras. Istället for att köpa en stor monolitisk UPS och hoppas att du har valt rätt kapacitet låter MS-serien dig börja med det du behöver just nu och lägga till moduler när efterfrågan ökar.
Ingående spänningsområdet är exceptionellt brett – 138–485 V växelspänning (eller 80–280 V fasspänning). Och här är den praktiska delen: över 305 V växelspänning minskar den inte sin effekt. Det innebär att du får full prestanda även vid hög nätspänning, utan automatisk minskning av kapaciteten.
·Hög tillförlitlighetsdesign
Extremt brett ingående spänningsområde 138–485 V växelspänning (fas-spänning 80–280 V växelspänning); ingen effektnedreglering används ovanför 305 V växelspänning
·Energibesparing och miljöskydd
Hög ingående effektfaktor, upp till 0,99; använder trestegstopologi och hela maskinens verkningsgrad är så hög som 96,5 %
·Parallell redundansfunktion
Direkt parallellkoppling; upp till sex enheter kan kopplas parallellt och stödjer parallell delning av batteripack
·Flexibel batterikonfigurationsschema
Antalet battericeller är 30–50, och varje enskild enhet har hög laddningskapacitet för att möta kraven på långvarig reservkraft.
·Mycket hög lastkapacitet
Effektfaktorn vid utgången är 0,9 och systemet kan hantera 100 % obalanserad last; lastanpassningsförmågan är stark och det kan hantera rent induktiva laster samt laster nära full effekt
·Kompatibelt med generatordrift
Funktionen Power Walk In minskar inslagsströmmen vid systemstart och minskar kraven på generatorns kapacitet i parallella system
·LBS-synkroniseringsfunktion
Med LBS-synkroniseringsfunktion kan två oberoende UPS-system synkroniseras, vilket ökar systemets tillförlitlighet
·Intelligent hanteringsfunktion
Stöd för RS485, SNMP, torrkontakt och CAN-gränssnitt
|
Modell |
MS 200 kVA/MS 240 kVA |
MS 300 kVA/MS 360 kVA |
MS 400 kVA/MS 480 kVA |
MS 600 kVA/MS 600 kVA |
MS 600 kVA/MS 720 kVA |
|
|
Kapacitet |
UPS-skåp |
50–200 kVA/60–240 kVA |
50–300 kVA/60–360 kVA |
50–400 kVA/60–480 kVA |
50–600 kVA/60–600 kVA |
50–600 kVA/60–720 kVA |
|
|
Modul |
50 kVA/60 kVA |
||||
|
Ingång |
||||||
|
Ingångsmetod |
Trefas fyrvåg + jordledare |
|||||
|
Nominell spänning |
380/400/415VAC |
|||||
|
Spänningsområde |
±25% |
|||||
|
Frekvensområde |
40–70 Hz |
|||||
|
Effektfaktor |
≥0.99 |
|||||
|
Ingående strömmens harmoniska andel |
≤3 % (100 % linjär last) |
|||||
|
Bypass Inmatning |
||||||
|
Inmatningsspänning |
380/400/415VAC |
|||||
|
Överföringsområde för bypass |
Övre gräns för bypass-skyddsspänning: +15 % (valfritt +5 %, +10 %, +2 %) |
|||||
|
|
Undre gräns för bypass-skyddsspänning: −45 % (valfritt −20 %, −30 %) |
|||||
|
Vägledningssystem |
Trefas femvåg |
|||||
|
Bypass-synkroniseringens spårningsområde (Hz) |
±10% |
|||||
|
Effektförstärkning vid inkoppling |
Stödjer |
|||||
|
Bypass för bakre irrigation |
Stödjer |
|||||
|
Generatoråtkomst |
Stödjer |
|||||
|
Utgång |
||||||
|
Nominell spänning |
380/400/415VAC |
|||||
|
Effektfaktor |
Effektmodul 50 kVA: 1,0 PF; Effektmodul 60 kVA: 0,9 PF |
|||||
|
Spänningsnoggrannhet |
±1% |
|||||
|
Utgångsfrekvens |
Nätverksdriftsläge |
Synkronisering med ingången: När nätets frekvens överskrider det maximala värdet ±10 % (kan ställas in på ±1 %, ±2 %, ±4 % eller ±5 %), är utgångsfrekvensen 50 × (±0,2) Hz |
||||
|
|
Batteriläge |
(50/60 ±0,1 %) Hz |
||||
|
Last-till-toppsförhållande |
3:1 |
|||||
|
Övergångstid |
Övergång från nätverksdriftsläge till bypass-läge: Oms (spårning); Övergång från nätverksdriftsläge till batteridriftsläge: Oms |
|||||
|
Överbelastningskapacitet |
Last ≤110 %: 60 min; ≤125 %: 10 min; ≤150 %: 1 min |
|||||
|
Utspänningsformförorening |
≤2 % linjär belastning |
|||||
|
|
≤4 % icke-linjär belastning |
|||||
|
EFFEKTIV |
||||||
|
Normalt läge |
≥96.5% |
|||||
|
Kommunikationsgränssnitt |
||||||
|
UPS-skåp |
RS232, RS485, 2 st intelligenta platser (smartkortsplats), torrkontakt |
|||||
|
Batteri |
||||||
|
DC-spenning |
±180 VDC–±300 VDC justerbar |
|||||
|
Arbetsmiljö |
||||||
|
Driftstemperatur |
0℃~40℃ |
|||||
|
Relativ luftfuktighet |
0~95% Ikondensierande |
|||||
|
Lagringstemperatur |
-25℃~55℃ |
|||||
|
Höjd över havet |
< 1500 m |
|||||
|
Buller (dB) |
70 (1 m) |
|||||
|
Fysiska egenskaper |
||||||
|
BxDxH (mm) |
UPS-skåp |
600*850*1650 |
600*850*2000 |
1200*850*2000 |
||
|
|
|
700*950*1800 |
700*950*2180 |
1300*950*2180 |
||
|
|
Kraftmodul |
440*620*130 |
||||
|
|
|
580*870*250 |
||||
|
N.w. (kg) |
UPS-skåp |
230 |
260 |
280 |
650 |
700 |
|
G.w. (kg) |
|
280 |
310 |
320 |
730 |
800 |
|
N.w. (kg) |
Kraftmodul |
33 |
||||
|
G.w. (kg) |
|
36 |
||||
|
Gällande standard |
|
CE, EN/IEC 62040-2, EN/IEC 62040-1-1, YD/T 1095-2010 |
||||
|
*Produktspecifikationerna kan ändras utan föregående meddelande |
||||||
Verkningsgraden når 96,5 % tack vare en trestegstopologi, och ingående effektfaktor är upp till 0,99. Det innebär mindre spillvärme och lägre driftkostnader – något som är avgörande när du kör hundratals kilowatt dygnet runt.
Parallell redundans är enkel – du kan ansluta upp till sex enheter direkt, utan extra skåp eller komplicerad kablingsinstallation. De kan dessutom dela en gemensam batteribank, vilket förenklar installationen och minskar batterikostnaderna.
Batterikonfigurationen är ovanligt flexibel. Du kan ställa in antalet celler mellan 30 och 50, och den inbyggda laddaren har tillräcklig kapacitet för att hantera krav på lång drifttid utan behov av externa laddare.
Lasthanteringen är stabil. Effektfaktorn vid utgång är 0,9 och den kan hantera 100 % obalanserade laster utan problem. Om du kör rent induktiva laster eller laster nära full kapacitet hanterar den dem – inga minskningar av effektkapaciteten krävs.
För anläggningar som drivs med generatorer finns det en funktion för gradvis inkoppling av lasten (Power Walk-In). Den ökar lasten successivt vid systemstart, så att du undviker en stor inslagsström som kan utlösa generatorn eller tvinga dig att välja en för stor generator.
Om du behöver ännu högre redundans mellan separata system gör funktionen LBS (Load Bus Synchronization) att två oberoende UPS-system hålls i synkronisering. Detta möjliggör en distribuerad arkitektur där flera UPS-enheter stödjer samma kritiska buss.
Kommunikationsalternativen omfattar RS485, SNMP, torra kontakter och CAN-gränssnitt, så den passar in i de flesta byggnadsstyrnings- eller datacenterövervakningssystem utan behov av adapter.
Den modulära designen förenklar också underhållet – om en effektmodul behöver uppmärksamhet byter du ut den utan att ta hela systemet ur drift. Ingen driftstopp, ingen omfördelning av laster till en bypass.
Kort sagt är den byggd för miljöer där drifttid är kritisk men framtiden osäker. Du skalar den, du skyddar den och du låser inte in dig i en fast kapacitet från dag ett.