Această soluție se bazează pe ideea că necesarul de putere se modifică. În loc să achiziționați o unitate UPS uriașă și monolitică și să vă sperați că ați ales dimensiunea corectă, seria MS vă permite să începeți cu ceea ce aveți nevoie în prezent și să adăugați module pe măsură ce cerințele cresc.
Gama de tensiune de intrare este remarcabil de largă — 138–485 Vca (sau 80–280 Vca tensiune de fază). Iar partea practică este următoarea: peste 305 Vca, nu se aplică nicio reducere a puterii. Aceasta înseamnă că obțineți performanță maximă chiar și atunci când tensiunea rețelei este ridicată, fără reducerea automată a capacității.
· Design cu înaltă fiabilitate
Gama ultra-largă de tensiune de intrare: 138–485 Vca (tensiune de fază: 80–280 Vca); nu se aplică reducerea capacității peste 305 Vca
· Economisire de energie și protecție a mediului
Factor de putere de intrare ridicat, până la 0,99; utilizează o topologie în trei niveluri, iar randamentul întregii mașini este de până la 96,5 %
· Funcție de redundanță în paralel
Conectare directă în paralel; până la 6 unități pot fi conectate în paralel, cu suport pentru partajarea bateriilor în paralel
· Schema flexibilă de configurare a bateriei
Numărul de celule ale bateriei este între 30 și 50, iar fiecare unitate individuală dispune de o putere mare de încărcare, pentru a satisface cerința de rezervă pe durată lungă.
· Capacitate de încărcare superioară
Factorul de putere de ieșire este de 0,9, poate suporta o sarcină dezechilibrată de 100 %, adaptabilitatea la sarcină este ridicată și poate suporta sarcini pur inductive și sarcini capacitive apropiate de sarcina nominală
· Compatibilitate cu funcționarea generatorului
Funcția Power Walk In reduce curentul de pornire al sistemului și diminuează cerința de capacitate a generatorului în sistemele paralele
· Funcția de sincronizare LBS
Cu funcția de sincronizare LBS, se realizează sincronizarea a două sisteme UPS independente și se asigură fiabilitatea sistemului
· Funcție de management inteligent
Suportă interfețele RS485, SNMP, contact uscat și CAN
|
Model |
MS 200 kVA / MS 240 kVA |
MS 300 kVA / MS 360 kVA |
MS 400 kVA/MS 480 kVA |
MS 600 kVA/MS 600 kVA |
MS 600 kVA/MS 720 k VA |
|
|
Capacitate |
Cabinet UPS |
50–200 kVA/60–240 kVA |
50–300 kVA/60–360 kVA |
50–400 kVA/60–480 kVA |
50–600 kVA/60–600 kVA |
50–600 kVA/60–720 kVA |
|
|
Modul |
50 kVA/60 kVA |
||||
|
Intrare |
||||||
|
Metodă de intrare |
Trei faze, patru fire + fir de legare la pământ |
|||||
|
Tensiune nominală |
380/400/415VAC |
|||||
|
Gama de tensiune |
±25% |
|||||
|
Gama de frecvente |
40–70 Hz |
|||||
|
Factor de putere |
≥0.99 |
|||||
|
Armonice ale curentului de intrare |
≤3 % (încărcare liniară 100 %) |
|||||
|
Intrare de bypass |
||||||
|
Tensiune de intrare |
380/400/415VAC |
|||||
|
Plaja de derivație |
Limita superioară a tensiunii de protecție în derivație: +15 % (opțional +5 %, +10 %, +2 %) |
|||||
|
|
Limita inferioară a tensiunii de protecție în derivație: −45 % (opțional −20 %, −30 %) |
|||||
|
Sistem de cablare |
Trei faze, cinci fire |
|||||
|
Plaja de sincronizare și urmărire în derivație (Hz) |
±10% |
|||||
|
Pornire progresivă a puterii |
Suport |
|||||
|
Irigare inversă cu bypass |
Suport |
|||||
|
Acces la generator |
Suport |
|||||
|
IEȘIRE |
||||||
|
Tensiune nominală |
380/400/415VAC |
|||||
|
Factor de putere |
Modul de alimentare 50 kVA: factor de putere 1,0; Modul de alimentare 60 kVA: factor de putere 0,9 |
|||||
|
Precizia tensiunii |
±1% |
|||||
|
Frecvența de ieșire |
Mod rețea |
Sincronizare cu intrarea: când frecvența rețelei depășește valoarea maximă ±10% (poate fi setată la ±1%, ±2%, ±4%, ±5%), frecvența de ieșire este 50*(±0,2) Hz |
||||
|
|
Mod de baterie |
(50/60±0,1%) Hz |
||||
|
Raportul sarcină–vârf |
3:1 |
|||||
|
Timp de schimbare |
Mod rețea la mod bypass: O ms (urmărire); Mod rețea la mod baterie: O ms |
|||||
|
Capacitate de suprasarcină |
Sarcină ≤110%: 60 minute; ≤125%: menținere 10 minute; ≤150%: menținere 1 minut |
|||||
|
Distorsiunea tensiunii de ieșire |
≤2% sarcină liniară |
|||||
|
|
încărcare ne-lineară ≤4% |
|||||
|
Eficiente |
||||||
|
Mod normal |
≥96.5% |
|||||
|
Interfață de comunicație |
||||||
|
Cabinet UPS |
RS232, RS485, 2 sloturi inteligente (slot pentru card inteligent), contact uscat |
|||||
|
Baterie |
||||||
|
Tensiune DC |
±180 VCC–±300 VCC reglabil |
|||||
|
Mediu de lucru |
||||||
|
Temperatură de funcționare |
0℃~40℃ |
|||||
|
Umiditatea relativă |
0~95% Necondensând |
|||||
|
Temperatură de stocare |
-25℃~55℃ |
|||||
|
Altitudine |
<1500 m |
|||||
|
Zgomot(dB) |
70 (1 m) |
|||||
|
Caracteristici fizice |
||||||
|
L×A×Î (mm) |
Cabinet UPS |
600*850*1650 |
600*850*2000 |
1200*850*2000 |
||
|
|
|
700*950*1800 |
700*950*2180 |
1300*950*2180 |
||
|
|
Modul de putere |
440*620*130 |
||||
|
|
|
580*870*250 |
||||
|
G.N. (KG) |
Cabinet UPS |
230 |
260 |
280 |
650 |
700 |
|
B.N. (KG) |
|
280 |
310 |
320 |
730 |
800 |
|
G.N. (KG) |
Modul de putere |
33 |
||||
|
B.N. (KG) |
|
36 |
||||
|
Standard de execuție |
|
CE, EN/IEC 62040-2, EN/IEC 62040-1-1, YD/T 1095-2010 |
||||
|
*Specificațiile produsului sunt supuse modificărilor fără notificare prealabilă |
||||||
Eficiența atinge 96,5 % datorită topologiei cu trei niveluri, iar factorul de putere de intrare este de până la 0,99. Acest lucru se traduce într-o cantitate mai mică de căldură pierdută și în costuri de funcționare reduse, ceea ce este esențial atunci când se operează continuu cu sute de kilowați.
Redundanța în paralel este simplă: puteți conecta direct până la șase unități, fără necesitatea unor cabinete suplimentare sau a unei cablări complexe. Acestea pot chiar împărtăși o baterie comună, ceea ce simplifică instalarea și reduce costurile legate de baterii.
Configurarea bateriei este remarcabil de flexibilă. Puteți stabili numărul de celule între 30 și 50, iar încărcătorul integrat are capacitatea suficientă pentru a satisface cerințele de autonomie prelungită, fără a necesita încărcătoare externe.
Manipularea sarcinii este solidă. Factorul de putere de ieșire este de 0,9 și poate suporta sarcini complet nesimetrice (100 %) fără probleme. Dacă utilizați sarcini pur inductive sau sarcini aproape la capacitatea maximă, le gestionează fără necesitatea reducerii capacității nominale.
Pentru locațiile care funcționează pe generatoare, există funcția Power Walk-In. Aceasta crește treptat sarcina la pornirea sistemului, astfel încât să nu apariă un curent de înserare masiv care să declanșeze protecția generatorului sau să vă oblige să alegeți un generator de dimensiuni excesive.
Dacă aveți nevoie de o redundanță și mai mare între sisteme separate, funcția LBS (sincronizare a barei de sarcină) menține două sisteme UPS independente sincronizate. Acest lucru vă permite să construiți o arhitectură distribuită în care mai multe unități UPS susțin aceeași bară critică.
Opțiunile de comunicare includ RS485, SNMP, contacte uscate și interfață CAN, astfel încât sistemul se integrează în majoritatea configurațiilor de management al clădirilor sau de monitorizare a centrelor de date, fără a necesita adaptoare.
Designul modular simplifică, de asemenea, întreținerea — dacă un modul de alimentare necesită intervenție, acesta este înlocuit fără a scoate întregul sistem din funcțiune. Fără timp de nefuncționare, fără redistribuirea sarcinilor către o cale de derivație.
Pe scurt, este conceput pentru medii în care disponibilitatea continuă este esențială, dar viitorul este incert. Îl puteți extinde, îl puteți proteja și nu vă blocați într-o capacitate fixă încă de la prima zi.